مجازی سازی (Virtualization)

به طور کلی مجازی سازی را فرایندی میگویند که در آن از منابع سخت افزاری کاسته و فرآیند و وظایف آنرا به صورت مجازی ارائه شود . که میتوان از سیستم عامل شروع و به نرم افزار ها و ذخیره ساز ها و پردازش آنها اشاره کنیم . 

Virtualization به این معناست که منابع مشترک را به چندین سیستم مجازی اختصاص دهیم. بنابراین این تکنولوژی به ما کمک می‌کند تا با استفاده از یک منبع، چندین سیستم و به تبع چندین سیستم عامل را پیاده سازی کنیم. با توجه به این که این سیستم ها مجازی هستند و منابع میان آنها به اشتراک گذاشته شده است، این روش می‌تواند باعث کاهش هزینه‌ها تا حد مطلوبی شود.

ساده ترین و رایج ترین مثال مجازی سازی، پیاده سازی یک سیستم عامل بر روی سیستم عاملی دیگر است . در حقیقت بخشی از فضای RAM، پردازنده، فضای ذخیره سازی، پردازنده گرافیکی، شبکه و از این دست منابع به سیستم عامل مجازی اختصاص داده می‌شود؛ اما سیستم عامل اصلی ما تغییری نکرده و متوقف نخواهد شد. اما بهترین و منطقی ترین روش پیاده سازی سیستمی است که فرآیند مجازی سازی را برای ما ایجاد و کنترل کنید که به آن هایپر وایزور میگوند ،  سپس نصب سیستم عامل به صورت مجازی و اجرای نرم افزار مورد نظر در آن است.

مجازی سازی سرور (Server Virtualization)

مجازی سازی در سرور به این معناست با استفاده از ابزار موجود، یک Server واقعی را به چندین محیط مجازی مجزا تقسیم می‌کند. این محیط های مجزا, شامل Server های خصوصی مجازی، Container و یا شبیه ساز ها می‌شوند.

مجازی سازی سخت افزار (Hardware Virtualization)

مجازی سازی سخت افزار به این معناست که نرم افزار های Virtual machine را در سخت افزار Server تعبیه کنیم هدف از این تکنولوژی قرار دادن چندین Server فیزیکی کوچک در یک Server بزرگ تر است. به این ترتیب پردازنده می‌تواند بسیار بهینه تر و موثر تر پردازش‌ها را انجام دهد.

مجازی سازی سیستم عامل (OS Virtualization)

مجازی سازی سیستم عامل یکی از تکنولوژی های بسیار پرکاربرد در مجازی سازی Server است. در این روش چندین سیستم عامل بر روی یک سیستم عامل اجرا می‌شوند و می‌توان این سیستم عامل ها را به کاربران اختصاص داد. در این روش سیستم عامل ها با یکدیگر ارتباطی ندارند و از دید کاربر همانند اجرای دو سیستم عامل بر روی دو سیستم کامپیوتری مجزا است. هر محیط مجازی دستورات مربوط به خود را از کاربرانش دریافت کرده و پردازش می‌کند. هر یک از این کاربران مصارف و

برنامه های مختص به خود را اجرا می‌کنند؛ اما تمام این پردازش ها بر روی یک سیستم واحد انجام می‌شود. با این حال تفکیک سیستم عامل ها نیز حفظ شده و تمام پردازش‌های مرتبط با این برنامه ها، با لایه سیستم اصلی نیز قابل بررسی است. به طور کلی مجازی سازی منجر به کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی در بسیاری از زمینه‌ها می‌شود. مجازی سازی برای چندین دهه به عنوان چشم اندازی در حوزه‌ی فناوری اطلاعات قرار گرفته بود و امروزه می‌توان با توجه به نیاز خود، از آن در لایه‌های مختلفی از سیستم استفاده نمود.